• Historia szkoły

        • Historia miejscowości

          Wieś Kurzyna położona jest w powiecie Nisko, na prawym brzegu Tanwi w odległości 1,5 km od niej. Kurzyna Średnia i Mała oddzielone są od Kurzyny Wielkiej małym potoczkiem dopływem Tanwi zwanym Kurzynką lub Rowem. Okolice są przeważnie równinne, piaszczyste. Historia wsi Kurzyna sięga koloni niemieckiej. Okolice tutejsze były to dawniej nieprzebyte lasy królewskie należące do puszczy Sandomierskiej. Kurzyna Wielka i Mała są tłumaczeniem nazwy wsi niemieckiej Klein; Raucherdorf i Gross Rauchersdorf. Powstanie osady Rauchersdorf należy odnieść do roku 1783, kiedy rząd austriacki i po pierwszym rozbiorze Polski zabrał dobra królewskie, niektóre części sprzedał, a w innych osadzał kolonistów niemieckich. Dopiero później rząd austriacki osadzał tu wysłużonych żołnierzy z okolic Wiednia. Między tymi przybyszami obok katolików była duża liczba luteran. Ślady dawnego osadnictwa niemieckiego na terenach Kurzyny objawiają się w niemiecko brzmiących nazwiskach mieszkańców np. Tapper, Reichert, Schiffer, Andres, Hajder.

          Historia szkolnictwa

          Jak wynika z dekretów pisanych po niemiecku, Szkoła w Kurzynie Średniej była otwarta od roku 1792. Nauczyciel był zobowiązanych uczyć dzieci z gmin tutejszych oraz dalszych po polsku i niemiecku. W roku 1882 roku Rada Szkolna Krajowa we Lwowie zorganizowała Szkołę ludową w Kurzynie Średniej dla gmin Kurzyny Wielkiej i Małej. Szkoła mieściła się w drewnianym budynku, który kilkakrotnie restaurowano. Budynek okazał się za mały, bo w 1892 roku wynajęto w prywatnym domu izbę. W 1894 roku zaczęto myśleć o budowie nowej szkoły. Jednak z budową zwlekano do roku 1908. Koszty budowy tej szkoły były wielkie. Była to szkoła o trzech wielkich klasach, kancelarii dla nauczyciela, mieszkania, olbrzymiego korytarza. Trudno było wówczas znaleźć taką szkołą w okolicznych wsiach tutejszego powiatu. Biografia : "Trzy Kurzyny wsie powiatu niżańskiego"; Franciszek Guściora

          RYS HISTORYCZNY OBECNEJ SZKOŁY

          Nowo wybudowana szkoła to przeprojektowany budynek przedszkola. Pierwsza myśl o wybudowaniu powstała w 1984r. Inicjatorem jej był ówczesny inspektor Oświaty  i Wychowania mgr Stanisław Węgrzynowicz i dyrektor szkoły mgr Ryszard Judecki. Wiosną 1986 r. wykonano wykopy pod budynek przedszkola; prace te prowadził nieżyjący już dziś prezes SKR w Kurzynie Franciszek Bieńko. W 1987r. obowiązki dyrektora szkoły i przewodniczącej SKBP przejęła pani mgr Marianna Olszówka. Przez okres 4 lat zarysował się na tle wioski nowy budynek. W tym okresie nadzór nad wznoszonym obiektem pełnił inspektor ZEAS-u mgr Adam Jeż i były naczelnik Miasta i gminy. W 1991 powstał budynek w stanie surowym. Duży wysiłek przy wznoszeniu budowli zaznaczył się ze strony uczących w szkole nauczycieli, którzy zachęcali rodziców do wspomagania budowy. Pomoc ta była w formie składek pieniężnych, w naturze jak drewno niezbędne do budowy oraz pomoc niefachową. Szczególnie należy wyróżnić panią mgr Stanisławę Paśnik, która przez cały czas budowy starała się pomagać w rozwiązywaniu problemów. Podziękowanie należy się panu Józefowi Taper, który zachęcał społeczność wiejską do przekazywania drewna na budowę oraz nieżyjącemu już panu Wiesławowi Andres za pomoc w zakupie trudno dostępnych materiałów. Przez pewien okres czasu wszyscy zastanawiali się co zrobić dalej z budynkiem. Okazało się, że bardziej potrzebny dla mieszkańców wioski byłby budynek szkoły niż przedszkole. Tu przyszedł z pomocą pan Burmistrz miasta i Gminy Ulanów inż. Andrzej Bąk, który zabiegał o finanse w Urzędzie Wojewódzkim, w Kuratorium Oświaty i Wychowania w Warszawie. Angażował do prac ludzi grupy interwencyjnej, którzy pod kierownictwem pana Stanisława Garbacz wykonywali prace wykończeniowe. Uroczyste otwarcie szkoły nastąpiło 6 października 1994 roku .
           

          Sala gimnastyczna

          22 września 2005 miała miejsce uroczystość otwarcia sali gimnastycznej. Na uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości min. władze gminy, kuratorium, osoby, które wspomagały budowę obiektu oraz rodzice naszych uczniów.

          Otwarcie boiska

          16 grudnia 2015 to ważna data dla społeczności szkolnej jak i dla mieszkańców Kurzyny Średniej. Zostało otwarte długo wyczekiwane nowoczesne, wielofunkcyjne boisko.
          W ceremonii otwarcia uczestniczyły władze Gminy i Miasta Ulanów z Burmistrzem p. Stanisławem Garbaczem na czele. Powiat Niżański reprezentował Wicestarosta p. Adam Mach oraz radny p. Karol Wołoszyn. Szkołę reprezentowała Dyrektor - p. Barbara Tofilska.

            

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa w Kurzynie Średniej im. kardynała Stefana Wyszyńskiego
      • spkurzyna@gmail.com, gimnazjum6@op.pl
      • 15 8765101
      • Kurzyna Średnia 35a 37-410 Ulanów Poland
    • Logowanie