• Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Działania podjęte w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Wyniki konkursów

Klasa I : Ilustrujemy wiersze Marii Konopnickiej.

I miejsce  - Ignacy Surma, Wojciech Wołoszyn

II miejsce – Bartosz Andrasik

III miejsce – Hanna Smutek

Klasa II i III : Konkurs Pięknego Czytania

Mistrzami Pięknego Czytania zostali : Martyna Karbarz z kl. II i Hanna Syty z kl. III

Wicemistrzami Pięknego Czytania zostali : Julia Maziarz  i Gabriela Sokal z kl. II oraz Magda Murdza i Amelia Piwowar z kl. III

III miejsce – Karolina Mila z kl. II i Gabriela Góreczna z kl. III

Klasa IV i V  : Szkolny Konkurs Recytatorski „Maria Konopnicka – czarodziejka słowa”.

I miejsce  - Karol Łyszczan i Wojciech Reichert z kl. IV oraz Kaja Nikolas i Wiktoria Frączek z kl. V

II miejsce – Błażej Siembida z kl. IV oraz Laura Siembida z kl. V

III miejsce – Błażej Garbacz z kl. IV oraz Kinga Maziarz z kl. V

Projekty edukacyjne:

„ Maria Konopnicka – pieśniarka ludu, ojczystej ziemi oraz czarodziejka słowa”

Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Marii Konopnickiej  i w związku z tą okazją szkoła przystąpiła do realizacji projektów edukacyjnych.

Ilustrujemy wiersze Marii Konopnickiej.

Dzieci zapoznały się z osobą i twórczością Marii Konopnickiej.

Czytały wybrane wiersze poetki, a następnie wykonały do nich ilustracje.

Klasa II i III

Uczniowie  zapoznali  się z osobą i twórczością Marii Konopnickiej.

Następnie uczestniczyli w Szkolnym  Konkursie Pięknego Czytania.

Konkurs składał się z dwóch części.

W pierwszej uczestnicy zaprezentowali wcześniej przygotowany wiersz poetki, a w drugiej wylosowany fragment baśni „ O krasnoludkach i o sierotce Marysi”.

Galeria.

Klasa IV i V

Uczniowie zapoznali się  z osobą i twórczością Marii Konopnickiej.

Następnie wzięli udział w Szkolnym Konkursie Recytatorskim pod hasłem „Maria Konopnicka – czarodziejka słowa”.

Na zaproszenie biblioteki szkolnej,  uczniów klas I – III odwiedziła  pani  Aleksandra Kupiec

- bibliotekarka z biblioteki publicznej.

Tematem spotkania była postać Marii Konopnickiej – pisarki i poetki, której piękne wiersze nie tracą na aktualności mimo upływu lat i są nadal chętnie czytane przez dzieci.

Galeria.

„Książka to mistrz co darmo nauki udziela”

pod takim hasłem odbyło się Pasowanie na czytelnika uczniów klasy I.

Uroczystość przygotowana została we współpracy z biblioteką publiczną.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim  uczniowie złożyli przyrzeczenie dowiedzieli się, co oprócz książek można wypożyczyć w bibliotekach, jak należy się zachowywać oraz  jak należy dbać o książki czyli czego nie wolno robić, czytając książkę.

Przyszli czytelnicy dowiedzieli się również o zaletach czytania książek.

Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani Dyrektor dokonała pasowania każdego z uczniów.

Na pamiątkę spotkania czytelnicy  otrzymali zakładki do książek oraz pamiątkowe dyplomy które będą im przypominać  o tym uroczystym wydarzeniu.

Rodzicom pierwszoklasistów zostały wręczone broszurki” Jak zachęcić dzieci do czytania”.

Zdjęcia w galerii http://spkurzyna.edupage.org/photos/