https://www.youtube.com/watch?v=qOYQlsjb3P0&feature=youtu.be
Wydarzenia
Dołączmy do obchodów
Najpiękniejsze kartki walentynkowe zostały już wyróżnione!!!
Ich autorami są: Hania Syty, Amelka Piwowar, Nikola Kruk, Tomek Barwa, Laura Siembida, Bartek Jeż, Ilonka Janiec, Mateusz Wołoszyn, Hania Smutek, Wiktoria Frączek oraz grupa 3-4 latków. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród. Poniżej przedstawiamy wyróżnione prace. Dziękujemy wszystkim za udział w naszym konkursie i pozdrawiamy: SU
Tydzień Bezpiecznego Internetu
Świąt nadszedł czas...
Wizyta Mikołaja
Dzisiejszy dzień w szkole był pełen emocji. Od samego rana dzieci z oddziałów przedszkolnych wyczekiwały Św. Mikołaja. Kiedy już zawitał w szkolnych progach dzieci serdecznie go przywitały i zaprezentowały krótką część artystyczną, na którą złożyły się wierszyki i piosenki. Mikołaj obdarował wszystkich prezentami i obiecał ze za rok znowu nas odwiedzi. Później rozpoczęło się oglądanie prezentów i radości nie było końca. W szkole zapanował miły i serdeczny nastrój. Wszyscy poczuliśmy przedsmak zbliżających się świąt.
Narodowe Święto Niepodległości
Konkurs czytelniczy
Dbając o rozwijanie pasji czytania książek u młodszych dzieci w klasach I –III przeprowadzono konkurs czytelniczy. Trwał on od pierwszych dni września do 6 listopada. Zadaniem dzieci było przeczytanie jak największej liczby książek. W klasie I zwyciężyła Aleksandra Janiec, w klasie II: Magdalena Murdza, Gabriela Góreczna i Amelia Piwowar, a w klasie III Wojciech Reichert i Karol Łyszczan. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody książkowe.
Lekcje z Fajniakami
W trosce o środowisko naturalne i kształtowanie dobrych nawyków ekologicznych w klasach I - III i oddziale przedszkolnym 5,6 latków zrealizowano program edukacyjny przygotowany przez sieć sklepów „Biedronka”. Przygotowane na rzecz programu materiały korespondowały z wymogami określonymi w podstawie programowej edukacji wczesnoszkolnej. Przewodnikami po opowieściach o świecie natury byli bohaterowie Gangu Fajniaków, patronujący czterem tematycznym filarom konkursu – żywiołom: ognia, ziemi, powietrza i wody. Każda klasa i oddział przedszkolny zrealizował 2 tematy. „Lekcje z Fajniakami” miały charakter przede wszystkim praktyczny. Wykorzystano udostępnione materiały edukacyjne: scenariusze zajęć, audiobooki i video z przykładowymi doświadczeniami. Dzieci przeprowadziły wiele eksperymentów i przystąpiły do konkursu, wykonując pracę plastyczną na zadany temat. Zajęcia były doskonałą okazją do urozmaicenia nauki o przyrodzie poprzez zabawę, rozbudzały wśród dzieci pasję do ekologiii samodzielnego odkrywania magii natury.
Kogo bał się las?
Podsumowaniem cyklu zajęć o tematyce leśnej w klasie II było wystawienie w dniu 29 listopada inscenizacji o tematyce ekologicznej „Kogo bał się las?”. Dzieci wcieliły się w role mieszkańców lasu i zachęcały publiczność do dbania o środowisko i kulturalne zachowanie się w lesie. Na zajęciach plastycznych pracując w grupach, przygotowały plakaty informujące o tym wydarzeniu. Przedstawienie wystawiono 3 razy oddzielnie dla każdej, zaproszonej grupy wiekowej. Spotkało się z miłym odzewem ze strony publiczności, która młodych artystów nagrodziła gromkimi brawami.
Kampania "Mała książka- wielki człowiek"
26.10.2020r. w ramach kampanii „Mała książka- wielki człowiek” wszystkim uczniom klasy I uroczyście zostały wręczone nieodpłatne wyprawki czytelnicze przygotowane przez Instytut Książki. W skład wyprawki wchodzą; książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Celem projektu jest rozwój pasji czytania i miłości do książek, który będzie towarzyszył dzieciom na co dzień. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Realizacja programu " Moje dziecko idzie do szkoły"
W dniach od 15-23 października 2020r. w klasie I PSP w Kurzynie Średniej realizowany był program „Moje dziecko idzie do szkoły”. Celem programu było podniesienie poziomu wiedzy rodziców i dzieci na temat wybranych elementów zdrowego stylu życia, ich roli w kształtowaniu prawidłowych nawyków prozdrowotnych u dzieci, bezpieczeństwa oraz ich przekonanie o słuszności podejmowanych działań profilaktycznych zarówno w domu, jak i w środowisku szkolnym. Realizacja programu obejmowała następujące zagadnienia:
- Prawidłowe nawyki żywieniowe uczniów.
- Środowisko szkolne.
- Higiena osobista.
- Szczepienia ochronne- ich znaczenie w życiu każdego dziecka.
- Bezpieczeństwo na drodze.
Program realizowany był zarówno w grupie dzieci, jak i rodziców. Każdy rodzic otrzymał broszurę „Moje dziecko idzie do szkoły”. Podczas realizacji programu uczniowie malowali kolorowankę o tematyce zdrowotnej, a na zakończenie realizacji programu obejrzeli prezentację dotyczącą prawidłowych nawyków i umiejętności prozdrowotnych.
Czyste powietrze wokół nas.
Już po raz trzeci dzieci z oddziału przedszkolnego 5/6 latków realizowały przedszkolny program edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”. Przedszkolaki odbyły wycieczkę po okolicy w poszukiwaniu różnego rodzaju źródeł dymu. Oceniały ich wygląd i zapach. Szukały też w budynku szkoły znaków zakazu palenia. Odbyło się też kilka zajęć plastycznych, w czasie których dzieci malowały: obserwacje z wycieczki, postać dinozaura o imieniu Dinek oraz znaki „zakaz palenia” i medaliony Dinka „nie pal przy mnie stokrotnie proszę”, a także kolorowe kwiatki symbole przyjemnych zapachów. Odbyło się również spotkanie z pielęgniarką, w czasie którego dzieci dowiedziały się o skutkach czynnego i biernego palenia papierosów. Nauczyły się też piosenki o Dinku – wrogu palenia, którą inscenizowały w zabawie. Program się dzieciom bardzo podobał i chętnie uczestniczyły w zajęciach.
Uroczystość „Pasowania i ślubowania uczniów klasy I”
Dnia 14.10.2020r. w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania i ślubowania uczniów klasy I”.
Uczestnikami uroczystości byli zaproszeni goście; Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów p. Stanisław Garbacz, sekretarz Gminy p. Magdalena Hasiak, Dyrektor Szkoły p. Dorota Niemiec, p. G. Sekulska, uczniowie kl. II i III oraz rodzice .
Na początku uczniowie klasy III powitali wierszami pierwszoklasistów, a następnie pierwszaki zaprezentowały program artystyczny przygotowany pod kierunkiem wychowawcy p. Jolanty Adamczyk.
Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie najmłodszych uczniów naszej szkoły. Po ceremonii pasowania głos zabrała p. Dyrektor Dorota Niemiec oraz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów p. Stanisław Garbacz gratulując pierwszakom przyjęcia do braci uczniowskiej i życząc sukcesów w nauce. Z rąk Pani Dyrektor uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Liczne upominki otrzymane od zaproszonych gości, starszych kolegów klasy II i III oraz rodziców sprawiły wszystkim dzieciom ogromną radość.
Po części oficjalnej dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Uroczystość „Pasowania na ucznia” dostarczyła dzieciom i ich rodzicom wielu miłych przeżyć i wzruszeń. Została uwieńczona pamiątkowymi zdjęciami.
14 października Dzień Edukacji Narodowej
Dziękujemy!!!
Dzień Chłopaka
Jak co roku 30 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień chłopaka. Były to niespodzianki klasowe. W klasach I- III i oddziałach przedszkolnych dziewczynki odśpiewały swoim kolegom sto lat i wręczyły przygotowane wspólnie z rodzicami upominki. Chłopcom otrzymane, drobne upominki bardzo się podobały i byli bardzo zadowoleni. Był to bardzo radosny dzień.
REGULAMIN PRACY PSP W KURZYNIE ŚREDNIEJ OBOWIĄZUJĄCY OD 1 WRZEŚNIA 2020 ROKU w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Podstawa prawna:
- wytyczne przeciwepidemiczne GIS;
- wytyczne opracowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Cel procedury: określenie szczegółowych obowiązków rodziców
i nauczycieli podczas przyprowadzania do przedszkola/szkoły i odbierania
z przedszkola/szkoły dzieci/uczniów przez rodziców (prawnych opiekunów) lub upoważnioną przez nich osobę, w celu zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa dzieciom/uczniom oraz pracownikom na terenie przedszkola/szkoły w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Uczestnicy postępowania: nauczyciele, pracownicy obsługi, rodzice (prawni opiekunowie), uczniowie.
Zasady postępowania rodziców w procedurze przyprowadzania
i odbierania dziecka z przedszkola/szkoły.
- Rodzice (prawni opiekunowie) odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci/uczniów w drodze do przedszkola/szkoły i z przedszkola/szkoły. Zobowiązani są do ścisłego stosowania obowiązujących w przedszkolu/szkole procedur postępowania określonych zaleceniami Ministra Zdrowia, Ministra Oświaty oraz Głównego Inspektora Sanitarnego na czas pandemii koronawirusa COVID-19.
- Rodzice (prawni opiekunowie) muszą zabezpieczyć się w środki ochrony osobistej zarówno podczas odprowadzania i odbierania dzieci, jak i przebywania w budynku przedszkola/szkoły (rękawiczki, maseczka).
- Do szkoły/oddziału przedszkolnego może uczęszczać wyłącznie zdrowe dziecko, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Dziecko do przedszkola/szkoły przyprowadzają i odbierają tylko zdrowe osoby.
- Uczniowie dojeżdżający do szkoły, w autobusie mają założone maseczki.
- Aby uniemożliwić stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci, rodzice (prawni opiekunowie), przyprowadzają lub przywożą dzieci do oddziałów przedszkolnych po godzinie 8.00.
- Rodzice (prawni opiekunowie) bądź inne upoważnione osoby odpowiedzialni są za właściwe przestrzeganie zasad przyprowadzaniai odbierania dzieci z przedszkola/szkoły.
- Rodzice (prawni opiekunowie) odbierają dziecko bezpośrednio od nauczyciela z grupy z wyznaczonej sali i określonej godzinie.
- W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w placówce rodzic / opiekun za zgodą dyrektora placówki może przebywać na terenie placówki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa,w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji
w warunkach domowych).
- Rodzice mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej szkoły,
z zachowaniem zasady - 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/dziećmi 1,5 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust
i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk). - Rodzice (Opiekunowie) zachowują dystans społeczny wynoszący min. 1,5 m między sobą, dziećmi i pracownikami szkoły.
- Dzieci przebywając w przestrzeniach wspólnych zachowują między sobą dystans społeczny wynoszący 1,5m.
- Niedopuszczalne jest przysłanie do przedszkola/szkoły dziecka, jeśli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
- Rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są do przekazania nauczycielowi istotnych informacji o stanie zdrowia dziecka.
- Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności
z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach opiekunowie powinni zapewnić, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast rodzice / opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie/ pranie / dezynfekcję zabawki. - Rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są przypominać dziecku podstawowe zasady higieny takie jak: niepodawanie ręki na powitanie, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, mycie rąk, zasłanianie ust i nosa przy kichaniu czy kasłaniu.
- Rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są posiadać na dłoniach rękawiczki ochronne oraz indywidualną ochronę nosa i ust przed każdorazowym wejściem do budynku przedszkola/szkoły.
- Rodzice (prawni opiekunowie) każdorazowo przed wejściem do budynku przedszkola/szkoły obowiązkowo dezynfekują ręce płynem dezynfekującym.
- Po uzyskaniu zgody rodziców, dzieciom przy wejściu do szkoły będzie mierzona temperatura.
W przypadku wystąpienia gorączki dziecko nie będzie mogło pozostać w przedszkolu/szkole. Rodzic (prawny opiekun) bezwzględnie zobowiązany jest zabrać dziecko ze sobą i sprawdzić stan jego zdrowia w domu poprzez kontakt z lekarzem.
- Po wejściu do przedszkola/szkoły, rodzic (prawny opiekun) zobowiązany jest rozebrać/ubrać dziecko w szatni, zaprowadzić/odebrać dziecko do /z sali, zachowując zasady utrzymywania dystansu do osób przebywających
w przedszkolu/szkole (zarówno do dzieci, jak i dorosłych) minimum
1,5 metra. - Po przejęciu dziecka przez nauczyciela rodzice (prawni opiekunowie) natychmiast opuszczają budynek przedszkola/szkoły.
- Rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są przekazywać nauczycielowi aktualne telefony kontaktowe własne i innych upoważnionych opiekunów.
- Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu
z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka
ze szkoły. - Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby zostaje odizolowane w odrębnym pomieszczeniu (sala nr 7) pod opieką wyznaczonego przez dyrektora opiekuna. Rodzice zostają niezwłocznie powiadomieni, w celu pilnego odebrania dziecka ze szkoły.
- W sali, w której przebywa grupa usunięto przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np.: dywany, pluszowe zabawki). Wykorzystywane do zajęć przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) będą dokładnie myte, czyszczone lub dezynfekowane.
- Sale zajęć i lekcyjne będą wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Dzieci będą korzystać z pobytu na świeżym powietrzu, przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich - na terenie szkoły i pobliskich terenach rekreacyjnych.
- Boisko, należące do szkoły, będzie regularnie czyszczone z użyciem detergentu lub dezynfekowany. Jeśli nie będzie takiej możliwości zostanie zabezpieczony przed używaniem.
- Niniejsze zasady dotyczą również innych osób przyprowadzających
i odbierających dziecko do i z przedszkola/szkoły, upoważnionych do tego przez rodziców (prawnych opiekunów).
Gastronomia
- Pracownicy są zobligowani do stosowania zabezpieczenia epidemiologicznego: w miarę możliwości zachowują odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególną uwagę zwracają na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
- Uczniowie korzystają z posiłków na stołówce, w czasie 4 przerw obiadowych. Blaty stołów i krzesła są czyszczone po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce są myte w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60OC lub wyparzane.
- Personel kuchenny nie może kontaktować się z dziećmi oraz wychowawcami. Dzieci na stołówce szkolnej obsługują wyznaczeni wychowawcy.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA
W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIAKORONAWIRUSEM
- Do pracy w szkole przychodzą jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych znajduje się w sali nr 7.
- Pracownicy, obsługa szkoły w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie przychodzą do pracy, pozostają w domu i kontaktują się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia dzwonią pod nr 999 lub 112 i informują, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych kontaktuje się on telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
- Informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach: https://www.gov.pl/web/gis lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/ a także obowiązujących przepisów prawa będą śledzone na bieżąco.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, poddaje się gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz dezynfekuje się powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły stosuje się zalecenia państwowego powiatowego inspektora sanitarnego*.
- Ustala się listę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i stosuje się wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dostępne na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://www.gov.pl/web/gis odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- Zawsze, w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.
Regulamin pracy pracowników obsługi w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zawarty jest w zał. nr 1.
Niech żyją wakacje, .....Wolny , swobodny czas..
Minął kolejny rok nauki. Rok zupełnie inny. Przejście na system zdalnego nauczania było dużym wyzwaniem dla nas wszystkich.
Dziękuję moim koleżankom i kolegom za kreatywność w stosowniu nowych metod przekazywania wiedzy. Dziękuję za inicjatywę, zaangażowanie i wsparcie uczniów w ich codziennym trudzie nauki zdalnej.
Dziękuję również rodzicom za wsparcie naszych działań w procesie edukacyjnym, za życzliwość i wyrozumiałość. Dzięki naszym wspólnym działaniom wychowujemy dzieci na mądrych ludzi, radzących sobie w każdej sytuacji. Bez Waszej pomocy i współpracy nie byłoby to możliwe.
Życzę, nauczycielom, uczniom, aby wakacje, ten długo oczekiwany czas, dały wszystkim dużo radości, pomogły zregenerować siły i pozwoliły z ochotą i zapałem spotkać się za dwa miesiące.
Absolwentom zaś życzę, aby nowy etap edukacji, w który po wakacjach wkroczycie, pozwolił Wam dalej rozwijać swoje umiejętności i efektywnie przyczynił się do Waszego rozwoju.
Do zobaczenie po wakacjach.
Dorota Niemiec
Nasz Patron
Dziękujemy za udział w quizie
ks. Piotr Madej
Archiwum Aktualności